Definicja i cel kredytu konsolidacyjnego w banku
Kredyt konsolidacyjny jest specjalnym produktem kredytowym, który jest przeznaczony do spłaty innych zobowiązań finansowych. Mogą z niego skorzystać osoby zadłużone w bankach, które chcą się pozbyć dotychczas regulowanych pożyczek i kredytów.
Jak się to odbywa?
Jest to nic innego jak połączenie zobowiązań finansowych. W wyniku takiej operacji zostają one całkowicie spłacone i przestają formalnie istnieć. Do spłaty natomiast pozostaje wyłącznie nowe zobowiązanie, nazywane właśnie kredytem konsolidacyjnym.
Zazwyczaj w procesie kredytowym banku, kredytobiorca zobowiązany jest do podania rachunków do spłaty umów kredytowych, które maja zostać spłacone nowym kredytem konsolidacyjnym. Bank po uruchomieniu umowy sam automatycznie przelewa kwotę w wysokości salda zadłużenia na rachunek umowy kredytowej, która ma zostać rozliczona i zamknięta.
Kto może otrzymać taki kredyt konsolidacyjny?
Na kredyt konsolidacyjny mogą liczyć osoby, które spełnią podstawowe wymagania stawiane przez konkretny bank. Mowa tu przede wszystkim o pozytywnej zdolności kredytowej, na którą składa się między innymi wysokość comiesięcznych dochodów oraz historia BIK.
Decyzję kredytową w sprawie kredytu konsolidacyjnego możesz otrzymać już nawet w ciągu kilku minut od złożenia wniosku. Sprawa ta dotyczy wniosków on-line. Banki zazwyczaj nie wymagają dodatkowej dokumentacji, gdyż same pobierają wszystkie niezbędne dane z różnych baz czy Biura Informacji Kredytowej.
Jak działa kredyt konsolidacyjny w banku
Ze względu na taki mechanizm działania kredytu konsolidacyjnego często mówi się, że służy on do połączenia kilku zobowiązań w jedno lub przeniesienia kredytów do innego banku. Tak naprawdę jednak pełni on o wiele więcej funkcji. Dzięki niemu możesz niemal całkowicie zmienić warunki spłaty swojego dotychczasowego zadłużenia.
Na spłatę innych zobowiązań polecany jest kredyt konsolidacyjny. Co to jest i na czym polega jego działanie? I dlaczego jest to dobre rozwiązanie dla osób zadłużonych, szczególnie w kilka bankach? Czytaj dalej!
Zalety kredytu konsolidacyjnego w banku
Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy dzięki któremu stajemy się posiadaczami tylko jednego kredytu – jedna rata i jeden wygodny termin spłaty.
Wydłużając okres spłaty pożyczki, możesz utrzymać raty na jak najniższym poziomie. Powinieneś mieć na uwadze, że im dłuższy okres spłaty kredyty, tym wyższe odsetki zapłacisz!
Głównym celem kredytu konsolidacyjnego jest odciążenie domowego budżetu i zmniejszenie bieżących zobowiązań.
Istnieje jednak możliwość dobrania dodatkowej gotówki na dowolny cel w ramach tej samej umowy.
Przykład:
Łączne saldo zadłużenia, które chcesz skonsolidować wynosi 55 tys. złotych.
Twoja zdolność kredytowa pozwala wziąć kredyt na 100 tys. złotych
Decydując się na kredyt konsolidacyjny na pełną kwotę, 55 tys. bank przelewa na rachunki umów kredytowych, które konsoliduje. Pozostała część kwoty kredytu w wysokości 45 tys. złotych przelewa na Twój rachunek osobisty w banku. Taka kwotę możesz przeznaczyć na dowolny cel.
Masz nadal jedną umowę, jedną ratę i jeden termin spłaty.
Konsolidacja kredytu to rozwiązanie dla osób, przed którymi roztacza się widmo utraty płynności finansowej. Zbyt wysokie łączne miesięczne raty znacząco obciążają domowy budżet, utrudniając terminową spłatę. Po różne rodzaje kredytów konsolidacyjnych warto sięgać przed pojawieniem się pierwszych opóźnień w spłatach rat.
Konsolidacja pożyczek pozabankowych i chwilówek
Niestety banki nie zawsze patrzą przychylnym wzrokiem na konsolidację pożyczek gotówkowych zaciągniętych w instytucjach parabankowych.
Po pierwsze, po takie pożyczki sięgają najczęściej osoby, które nie posiadają odpowiedniej zdolności kredytowej, aby zaciągnąć zobowiązanie bankowe.
Po drugie, to zobowiązania krótkoterminowe, a więc istnieje spora szansa, że zdążą się przeterminować, zanim bank wypłaci środki.
Po trzecie, większość chwilówek opiewa o zbyt niskie kwoty, aby możliwe było ich konsolidowanie.
Nie każdy bank zgodzi się na konsolidację chwilówek, a to właśnie one zazwyczaj stanowią największy problem. Są zobowiązaniami krótkoterminowymi i wysoko oprocentowanymi, a co za tym idzie – skonstruowanymi w ten sposób, aby spłatę jednej finansować drugim.
Jakie produkty kredytowe można skonsolidować?
Najczęściej konsolidowanym produktem jest oczywiście standardowy kredyt gotówkowy. Można również konsolidować różne pożyczki, saldo zadłużenia na kartach kredytowych czy posiadane limity kart debetowych.