Forma zatrudnienia, a możliwość uzyskania kredytu w banku
W naszym kraju występują bardzo różne formy zatrudnienia, nie tylko uważana za najkorzystniejszą dla pracownika umowa o pracę. To, na jakich warunkach uzyskujesz dochody będzie miało istotne znaczenie w staraniu się o kredyt w banku.
Każdy, kto stara się o kredyt w banku, musi być wiarygodny dla analityka wydającego decyzję kredytową i wykazać, że jest w stanie spłacić zobowiązanie. Banki szczegółowo sprawdzają, czy kredytobiorca ma stabilna pracę zapewniającą odpowiednio wysokie dochody.
Bank zweryfikuje np. staż pracy, rodzaj umowy (najlepsza opcja to umowa o pracę na czas nieokreślony), reputację firmy i stabilność branży, w której pracodawca działa.
Umowa zlecenie na czas nieokreślony z odpowiednio wysokimi dochodami, również daje szanse na kredyt.
Forma zatrudnienia – co to takiego?
Forma zatrudnienia jest to nic innego jak zbiór wszystkich warunków pracy określonych w umowie zawartej między pracownikiem, a pracodawcą. Wyróżniamy następujące formy zatrudnienia:
• umowę o pracę na okres próbny, czas określony i nieokreślony,
• umowa zlecenie na czas określony i nieokreślony,
• umowa o dzieło,
• umowa agencyjna,
• kontrakt menedżerski,
• samozatrudnienie,
• niepracownicze formy zatrudnienia.
Jednak nie wszystkie z ww. form zatrudnienia dają taką samą szansę na kredyt.
Metody stosowane przez banki w celu weryfikacji zatrudnienia kredytobiorcy
Jedną z najpopularniejszych metod stosowanych przez banki w celu sprawdzenia zatrudnienia kredytobiorcy jest bezpośredni kontakt z pracodawcą. Bank może skontaktować się telefonicznie z pracodawcą potencjalnego kredytobiorcy w celu potwierdzenia statusu zatrudnienia, stanowiska i stażu pracy danej osoby. Metoda ta pozwala bankowi pozyskać informacje bezpośrednio ze źródła i daje pewność, że informacje przekazane przez kredytobiorcę są rzetelne. Warto zaznaczyć, że bank zazwyczaj uzyska zgodę kredytobiorcy przed skontaktowaniem się z pracodawcą.
Inną metodą stosowaną przez banki w celu sprawdzenia zatrudnienia kredytobiorcy jest złożenie wniosku o przedstawienie pisma weryfikującego zatrudnienie. Tego typu dokument można uzyskać w dziale zasobów ludzkich pożyczkobiorcy i zazwyczaj zawiera on informacje dotyczące stanowiska danej osoby, stażu pracy i wynagrodzenia. Bank może także zweryfikować autentyczność pisma potwierdzającego zatrudnienie, kontaktując się bezpośrednio z działem kadr. Należy jednak pamiętać, że niektórzy pracodawcy mogą posiadać zasady ograniczające udostępnianie niektórych informacji stronom trzecim.
Przegląd odcinków wypłat i zeznań podatkowych to kolejna metoda stosowana przez banki w celu sprawdzenia zatrudnienia kredytobiorcy. Może to obejmować prośbę o różnego rodzaju dokumenty, takie jak zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach, wyciągi bankowe, czy zeznania podatkowe. Dokumenty te mogą dostarczyć bankowi dokładny obraz sytuacji dochodowej i zatrudnienia kredytobiorcy. Co ważne, bank może zweryfikować autentyczność tych dokumentów również kontaktując się bezpośrednio z odpowiednimi instytucjami.
Podsumowując, bank stosuje różne metody weryfikacji statusu zatrudnienia i dochodów kredytobiorcy.
Dochód kredytobiorcy jest jednym z kluczowych czynników branych pod uwagę przez banki przy ocenie zdolności kredytowej. Dla kredytobiorców istotne jest przekazywanie bankowi dokładnych i możliwych do sprawdzenia informacji, aby uniknąć opóźnień lub problemów z zatwierdzeniem kredytu. Ponadto niezwykle ważne jest, aby pożyczkobiorcy byli świadomi polityki pracodawcy dotyczącej udostępniania informacji o zatrudnieniu stronom trzecim. Rozumiejąc metody stosowane przez banki do weryfikacji zatrudnienia, kredytobiorcy mogą zapewnić sprawny proces ubiegania się o kredyt.