Na czym polega rozdzielność majątkowa małżonków
Rozdzielność majątkowa odnosi się do porozumienia prawnego, w ramach którego małżonkowie zachowują odrębną własność swoich aktywów i pasywów, w tym posiadanych zobowiązań.
Ustalenie podziału majątku najczęściej wiąże się z podpisaniem umowy i dlatego jest świadomą decyzją obu stron (przyszłego lub obecnego małżonka). Umowa przedmałżeńska oznacza, że każdy z małżonków w trakcie trwania małżeństwa zgromadzi swój indywidualny majątek. Przed podpisaniem umowy o podziale majątku warto jednak dokładnie zweryfikować plusy i minusy takiej decyzji. Koniecznie sprawdźcie jaki ona będzie miała wpływ na różnego rodzaju kwestie finansowe. Możliwość zaciągnięcia zobowiązań finansowych, takich jak kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny może być bardziej skomplikowana i utrudniona.
Rozdzielność majątkowa, a kredyt gotówkowy
Zawarcie umowy o rozdzielności majątkowej chroni każdego z małżonków przed długami drugiego, w tym także związanymi z pożyczkami gotówkowymi. Należy jednak pamiętać, że rozdzielność majątkowa nie musi koniecznie wykluczać wspólnego zaciągnięcia kredytu przez małżonków ani ograniczać ich zdolności kredytowej. Podejmując decyzję o zawarciu umowy o rozdzielność majątkową, należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki prawne, finansowe, zawodowe oraz rodzinne.
Jeżeli o kredyt gotówkowy stara się klient nieposiadający rozdzielności majątkowej, musi liczyć się z tym, że uzgodniona przez bank kwota będzie wymagała zgody współmałżonka na zobowiązanie. Każdy bank ma swoje własne limity, które mogą się różnić w zależności od takich czynników, jak relacja klienta z bankiem. Zatem mąż lub żona bez podziału majątku mogą otrzymać pożyczkę jedynie do określonej kwoty. Dla kwot przekraczających ten limit do zaciągnięcia zobowiązań wymagana jest zgoda drugiej strony. Taki jest warunek wspólnej odpowiedzialności za posiadany majątek orz powstające zobowiązania kredytowe.
Rozdzielenie majątku i uzyskanie decyzji kredytowej
Istnieje przekonanie, że ustanowiona rozdzielność negatywnie wpływa na Twoje szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego. Ta obawa jest całkowicie nieuzasadniona. Na decyzje kredytowe wpływa głównie określenie zdolności kredytowej. Dlatego banki najbardziej interesują się tym, ile zarabiamy, czy dochody te są stabilne, na jakiej umowie jesteśmy zatrudnieni i jaka jest nasza historia w BIK-u.
Jeśli małżonkowie podpisują umowę kredytową razem, to zobowiązują się do wspólnej i solidarnej spłaty zobowiązania kredytowego. Nie ma na to wpływu ani intercyza, ani rozwód ani także rozdzielność majątkowa wprowadzona w trakcie trwania małżeństwa.
Kto decyduje się na rozdzielność majątkową
Rozdzielność majątkowa może nastąpić z różnych powodów. Najczęściej tego rodzaju umowę majątkowe podpisują osoby posiadające własną nieruchomość, prowadzące własną działalność gospodarczą lub decydujące się na rozpoczęcie działalności gospodarczej po zawarciu związku małżeńskiego. Skutkiem podpisania umowy o podziale majątku jest likwidacja majątku wspólnego. Rozdzielność majątkowa może zostać dokonana w drodze umowy przedmałżeńskiej podpisanej przez przyszłych małżonków lub na podstawie rozdzielności potwierdzonej notarialnie.
Umowa o podziale majątku pomiędzy małżonkami może znacząco ograniczyć odpowiedzialność jednego z małżonków za zobowiązania drugiego.