Czym jest zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach od pracodawcy?
Zaświadczenie o zarobkach jest kluczowym wymogiem przy ubieganiu się o kredyt w instytucjach finansowych. Weryfikacja ta służy jako dowód stabilności finansowej danej osoby i jej zdolności do spłaty zobowiązania. Dostarczenie oficjalnego dokumenty wystawionego przez pracodawcę o wysokości zarobków, nie tylko buduje zaufanie między bankiem a kredytobiorcą, ale także pozwala analitykowi bankowemu na dokładną ocenę zdolności kredytowej wnioskodawcy.
Jakie informacje i dane zawiera zaświadczenie?
Dowodem dochodów jest pismo wydawane przez pracodawcę na wniosek pracownika. W zaświadczeniu znajdują się informacje o rodzaju umowy i wysokości wynagrodzenia za dany okres. Nie ma prawnie wymaganego szablonu określającego, jak powinno wyglądać zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, dlatego każdy pracodawca może wystawić nieco inny dokument. Niektóre banki wystawiają swoje szablony zaświadczeń, które należy przedstawić pracodawcy do wypełnienia i potwierdzenia.
Taki dokument powinien jednak zawierać informacje umożliwiające identyfikację pracownika, którego pismo dotyczy oraz określające rodzaj zatrudnienia i uzyskiwane dochody.
- imię i nazwisko pracownika,
- serię oraz numer dokumentu tożsamości,
- datę oraz miejsce urodzenia,
- numer PESEL,
- aktualny adres zamieszkania,
- rodzaj zawartej umowy (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło),
- określenie czy jest to umowa terminowa, czy bezterminowa,
- opis stanowiska, na którym zatrudniony jest pracownik,
- średnia miesięczna wysokość zarobków brutto,
- dane firmy, która zatrudnia pracownika (nazwa, adres siedziby, NIP, REGON itp.)
- podpis osoby upoważnionej do reprezentowania pracodawcy.
Może się więc zdarzyć, że na zaświadczeniu będą zawarte zarówno kwoty brutto, jak i netto, a także kwota ubezpieczenia i kwota zapłaconego do urzędu skarbowego podatku. Najważniejsze jest jednak to, że w pliku znajdują się dane wymagane przez wybrany przez Ciebie bank.
Nie zdziw się, jeśli średnie całkowite wynagrodzenie różni się od tego, co jest określone w umowie o pracę. Obejmuje ono nie tylko wynagrodzenie podstawowe, ale także:
- wynagrodzenie za nadgodziny,
- otrzymane nagrody,
- premie miesięczne, kwartalne, roczne
- delegacje, diety
- dodatki za staż pracy, warunki pracy lub dodatkowe kwalifikacje,
- wypłaty za czas niewykonywania pracy, na przykład za okres usprawiedliwionej nieobecności, urlop, chorobowe itp.,
- ekwiwalenty z tytułu niewykorzystanego urlopu,
- ekwiwalenty za wyjazdy służbowe.
Za jaki okres powinno być wystawione zaświadczenie o zarobkach do kredytu?
Może to być jeden, dwa, trzy miesiące, a nawet sześć miesięcy. Zanim poprosimy pracodawcę o wydanie zaświadczenia, warto sprawdzić wymagania swojego banku w tym temacie. Bardzo ważną kwestią jest to, że w zaświadczeniu o dochodach należy uwzględnić ostatnie miesiące pracy u danego pracodawcy. Na przykład, jeśli niedawno zmieniłeś pracodawcę lub Twoje dochody są niestabilne w zależności od pory roku. Każda instytucja finansowa posiada własną politykę kredytową, która określa okres, za jaki należy prezentować średnie dochody o oceny zdolności kredytowej. W większości przypadków przy umowie o pracę są to trzy miesiące, ale może to być jeden miesiąc lub nawet sześć miesięcy.
Ile jest ważne takie zaświadczenie od pracodawcy?
Pamiętaj, że każdy dokument do banku ma swoją ważność. Zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach ma również swoją datą ważności akceptowalna przez bank. W większości przypadków formularz jest ważny przez 30 dni od daty wystawienia, jednak niektóre instytucje finansowe wydłużają ten okres do 90 dni.
Dlaczego banki wymagają zaświadczenia o zarobkach?
Przy ubieganiu się o pożyczkę istotne jest przedstawienie dowodu zarobków, który świadczy o stabilności finansowej pożyczkobiorcy i zdolności do spłaty pożyczki. Kredytodawcy polegają na tej dokumentacji, aby upewnić się, że wnioskodawca posiada stałe źródło dochodu, które może pokryć spłatę pożyczki. Na przykład, jeśli dana osoba przedłoży odcinki wypłaty lub zeznania dotyczące podatku dochodowego wykazujące stały strumień dochodów, daje to pożyczkodawcy pewność co do zdolności pożyczkobiorcy do wywiązania się ze zobowiązań finansowych.